Inspirace

Plníme bucket list i během karantény

Pokud nám nejde o život, ale přesto nás dostala karanténa, asi se někteří z nás setkáme s takový nešvarem, jako je nadbytek volného času, hodiny sezení u televize, opakovačka starých filmů a nebo to jednoduše prosedíme na sociálních sítích… No, nejde ten čas využít líp? Udělejme si z toho zážitek! Pojďme si napsat pár tipů do bucket listu. 

Jako fanoušek klasiky Star Wars  jsem měl vždycky neskutečnou touhu, udělat si filmový maraton a teď, světe div se, mám na to čas! Popcorn, volume na max, zatemněná okna, “cvak” jednu fotku do bucket listu!  Dokonce je i dost času si stránku tohoto splněného snu pěkně vyšperkovat.

Nauč se žonglovat!  Tady mluvím z vlastní zkušenosti.  Opravdu stačí pár dní a ta machrovina vám půjde jakoby nic. Navíc, žonglování nekončí se třemi míčky a jedním způsobem házení. Mít tohle v bucket listu … klobouk dolů!

Najít děvče, co ti zašije děravou ponožku, už není tak jednoduché jako tomu bejvávalo. Prostě klasické dovednosti a řemesla se vytrácejí a lidi ztrácí zájem, se je ucit. V bucket listu si šití najde svou vyjímečnost!

Nauč se vařit omáčky!  Tohle je boží. Určitě se tady najde dostatek (ne)kuchařů, co už zkoušelo upatlat v kuchyni cokoliv, ale omáčkám se pořád vyhýbají. Tohle se dá během karantény zvládnout. Za týden máš splněno a můžeš si odškrtonut další gól!

Paličkování… co to vlastně je? Kreativci mají skvělou možnost se blíže seznámit a posunout se s dovednostmi v nějakém softwaru. Za týden se dá zkouknout dostatek tutoriálů, které z tebe udělají středně pokročilého. I to je skvělý point do tvého bucket listu. 

Ukaž mi svoji knihovnu a já ti řeknu, jaký jsi člověk

Knihy se v posledních letech staly módní záležitostí. Kupujeme je na základě doporučení, přebalu a ony se nám mezitím nekontrolovaně hromadí v knihovničce. I pro tyto situace se skvěle hodí mít po ruce bucket list. Třeba “Přečíst 100 knih” může být slušná motivace seznámit se se všemi klenoty, které tvoje knihovnička ukrývá. Anebo stačí menší cíl (ale zase dlouhodobější) “Přečíst 12 knih za rok”. Rozhodnutí je na tobě! Kapka literatury by na tvé životní cestě rozhodně neměla chybět.

Jak se ti daří plnit svoje životní cíle nám napiš na Facebooku nebo Instagramu.

4 tajuplná místa do bucket listu

Až se trochu uleví a dostaneme možnost cestovat jako dříve, nejspíše se celý svět rozutíká do destinací, která jsou obvykle nejoblíbenější, všude prezentována a nejčastěji se o nich píše jako o ráji na Zemi. No, tak co třeba otočit kompas neznámo kam… narazíme třeba na…

Saharské Oko? Že jste o něm neslyšeli?  Hluboko v poušti kdesi v Mauritanii je geologický dóm o průměru 50 km a s okolním terénem nám připomíná lidské oko, jmenuje se Richat. Spousta lidí v tom vidí mimozemskou aktivitu, jiní pozůstatky bájné Atlantidy  a renomovaní vědci zase perfektní přírodní úkaz. Tak či onak mít ve svém bucket listu takové místo, je rozhodně originální!

Další prapodivná věc nás přivede na Nový Zéland. Už jen samotný stát je na bucket listu nejednoho cestovatele a krom milionu věcí, které stojí za to tady vidět a zkusit jsou to i Moeraki Boulders. Kameny, téměř perfektního kulatého tvaru, vyvržené na pobřeží océnu. Nikdo moc neví jejich původ ani účel. Další podobné kameny se našly i na dalších místech v okolí a čas od času se objeví nové po půdní erozi.

Tohle je obzvlášť zajímavé! Trilithon stones. Přes tisíc tun vážící kameny. Je jich jen pět. Tři z nich jsou nalezeny v základech  románského chrámu v Libanonském městě Baalbek a dva zbylé, nejtěžší, jsou “pohozené” v kilometrové vzdálenosti. Ví se, že chrám byl postaven zhruba 60 let před Kristem. Zpracování kamenů se datuje o 3 tisíce let dříve. Vědci přiznávají, že i s nejmodernějšími technologiemi by bylo velmi obtížné takto kameny zpracovat, přemístit je a poskládat tak, že mezi nimi neprostrčíte list papíru. Tohle je zajímavé jenom číst, natož si na ně vylézt a pohltit atmosféru dávnověku. Bucket list čeká!

Další super záhadnou věcí ve které nemají vědci příliš jasno a která by se mohla vyjímat ve vašem bucket listu, jsou kamenné koule rozeseté po celém světě. Jedna taková největší je hned v Bosně ve městě Zavidovici. Návštěvy podobných míst mají to obrovské kouzlo, že se pak mezi přáteli vedou hodinové diskuze o původu podobných věcí a vznikají zajímavé teorie. Podobný příběh napsaný v bucket listu, vás pak při každém přečtení vrátí na místo činu. 

 

Ve Vietnamu musíš zažít

Taky si do svého bucket listu píšete Vietnam? Já si jej tam taky napsal a letos na jaře i splnil! A stalo to zato ? No jasně, že jo. Povím vám o místě Ha Giang motorbike loop, které stojí za to v bucket listu mít. 

Po tom, co jsem letecky dorazil do Saigonu na jihu Vietnamu a pomoci autobusů, letadel a motorek se přes různé skvělé a zajímavé místa dostal vlakem až do Hanoje, začal můj trip, který mě do Vietnamu bude vracet napořád. 

Abych zdůraznil o jak skvělém místě budu psát, musim o vietnamu říci, že je  to velmi rušný kout světa, velmi navštěvovaný turisty  pocházející odevšad. Rychlý ekonomický růst a ekologická nepřipravenost pak některá místa dělá méně atraktivní, než jak je najdete v průvodci.  Avšak stále se tady najde pár míst, které si naprosto užijete. 

Úplně na severu mapy Vietnamu najdete město Ha Giang. Když mrknete do googlu, už tohle místo je famózní.  Všude kolem hory, džungle, vůně tradičního jídla a prodejci různého zboží. Odtud začíná jedinečná tour na motorce, kterou si pronajmete za pár stokorun v místním hostelu a k ní dostane mapu s trasou, na kterou máte vymezené 4 dlouhé dny.

Každý den  tak projíždíte pohodovou rychlostí bezpečnými cestami, které vedou skrze nádherné hory pokryté džunglí. Nikde žádná doprava, zbytečné auta. Jen vy a  pár přátel, které potkáte v hostelu den před začátkem cesty, na svých motorkách.  Tu a tam projede nějakou vesničku, kde si dáte vietnamskou kávu a ochutnáte jídlo od místních lidí. Mapa značí i skryté vodopády, jeskyně a poutní místa, které rozhodně nechcete vynechat.  Během cesty se všude možně potkáváte i s dalšími cestovateli a každý večer pak u piva probíráte prožité zážitky. Neskutečně příjemnou a svobodnou atmosféru  dodává i fakt, že jsem se na motorce cítil jako na Harleyi i když jsem řídil 125ku poloautomat,vzhledem připomínající skutr. 

Poslední den  jsem se vrátil do místa odkud jsem vyjel a ještě jednu noc jsem strávil v hostelu s bazénem, kde tradičně kromě piva nabízeli i vodní dýmky.  

Řeknu vám, že tohle místo je pro mě opravdu speciální. Krom všech těch dojmů  okolo samotné cesty se mi líbí, že jsem tady nepotkal moc klasických turistů a příroda je skoro nedotčená tunami plastů.


Bucket list - jak začít?

Krok 1: Pořídit si Bucket List

Krok 2: Napsat seznam věcí, které chceš ve svém životě zažít. Seznam nemusí mít všech 100 položek, můžeš jej průběžně doplňovat.

Krok 3: Vytvořený seznam přepiš na příslušné stránky.

Krok 4: Vydej se na dobrodružství!

 

8 položek celkem
Zpět do obchodu