4 tajuplná místa do bucket listu

Až se trochu uleví a dostaneme možnost cestovat jako dříve, nejspíše se celý svět rozutíká do destinací, která jsou obvykle nejoblíbenější, všude prezentována a nejčastěji se o nich píše jako o ráji na Zemi. No, tak co třeba otočit kompas neznámo kam… narazíme třeba na…

Saharské Oko? Že jste o něm neslyšeli?  Hluboko v poušti kdesi v Mauritanii je geologický dóm o průměru 50 km a s okolním terénem nám připomíná lidské oko, jmenuje se Richat. Spousta lidí v tom vidí mimozemskou aktivitu, jiní pozůstatky bájné Atlantidy  a renomovaní vědci zase perfektní přírodní úkaz. Tak či onak mít ve svém bucket listu takové místo, je rozhodně originální!

Další prapodivná věc nás přivede na Nový Zéland. Už jen samotný stát je na bucket listu nejednoho cestovatele a krom milionu věcí, které stojí za to tady vidět a zkusit jsou to i Moeraki Boulders. Kameny, téměř perfektního kulatého tvaru, vyvržené na pobřeží océnu. Nikdo moc neví jejich původ ani účel. Další podobné kameny se našly i na dalších místech v okolí a čas od času se objeví nové po půdní erozi.

Tohle je obzvlášť zajímavé! Trilithon stones. Přes tisíc tun vážící kameny. Je jich jen pět. Tři z nich jsou nalezeny v základech  románského chrámu v Libanonském městě Baalbek a dva zbylé, nejtěžší, jsou “pohozené” v kilometrové vzdálenosti. Ví se, že chrám byl postaven zhruba 60 let před Kristem. Zpracování kamenů se datuje o 3 tisíce let dříve. Vědci přiznávají, že i s nejmodernějšími technologiemi by bylo velmi obtížné takto kameny zpracovat, přemístit je a poskládat tak, že mezi nimi neprostrčíte list papíru. Tohle je zajímavé jenom číst, natož si na ně vylézt a pohltit atmosféru dávnověku. Bucket list čeká!

Další super záhadnou věcí ve které nemají vědci příliš jasno a která by se mohla vyjímat ve vašem bucket listu, jsou kamenné koule rozeseté po celém světě. Jedna taková největší je hned v Bosně ve městě Zavidovici. Návštěvy podobných míst mají to obrovské kouzlo, že se pak mezi přáteli vedou hodinové diskuze o původu podobných věcí a vznikají zajímavé teorie. Podobný příběh napsaný v bucket listu, vás pak při každém přečtení vrátí na místo činu. 

 

Zpět do obchodu